Parafia z kulturą

W ramach cyklu „Parafia z kulturą” organizowany jest wyjazd do Opery Wrocławskiej na ”Opowieści Hoffmanna” J. Offenbacha w sobotę 4. kwietnia. Koszt 110 zł.

Zapisy i wpłaty w kancelarii parafialnej do piątku 21 lutego. Przy zapisie należy podać adres i PESEL do ubezpieczenia. Uprzedzamy, że ilość biletów jest ograniczona.

Opowieści Hoffmanna to ostatnie, niedokończone dzieło Offenbacha, mistrza żartobliwej muzy, autora operetek i muzycznych komedii, m. in. Pięknej Heleny, Orfeusza w piekle  i Życia paryskiego. Jacques Offenbach uważany jest za wybitnego reprezentanta dziewiętnastowiecznej operetki francuskiej. W swoich pełnych humoru i inwencji melodycznej dziełach wyśmiewał życie społeczno-polityczne Francji czasów Napoleona III.

Odnosił międzynarodowe sukcesy (jego Kankan  podbił cały świat), ale też zmagał się z bankructwami. Pod koniec życia zapragnął stworzyć dzieło wyjątkowe: operę fantastyczną Opowieści Hoffmanna, opartą na modnych opowiadaniach Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna. Tak powstała najlepsza z jego muzycznych „opowieści”, z pięknymi ariami i nieśmiertelną barkarolą. Kompozytor nie ukończył niestety utworu i nie doczekał prapremiery, która miała miejsce 10 lutego 1881 r. w paryskiej Opéra-Comique.