Regulacje dotyczące spowiedzi i odpustów

W ostatnim czasie Stolica Apostolska w związku z szerzącą się pandemią COVID – 19 (koronawirusa), wydała regulacje dotyczące spowiedzi i odpustów.

Czytamy w nich między innymi, że odpust zupełny udzielany jest wszystkich chorym zarażonym wirusem, pozostającym w kwarantannie, służbom medycznym, rodzinom chorych oraz tym, którzy ofiarują swoje modlitwy w intencji ustania zarazy. Warunkami uzyskania odpustu są:

  • Wolność od jakiegokolwiek grzechu,
  • Zjednoczenie duchowe poprzez środki komunikacji z Ofiarą Mszy świętej, Drogą Krzyżową, Różańcem bądź innymi nabożeństwami np. Gorzkimi Żalami.

Odpust zupełny można również uzyskać, jeżeli odmówi się wskazane modlitwy: Wierzę w Boga, Ojcze nasz oraz modlitwę do Bogarodzicy Maryi a w sercu wzbudzi pragnienie wypełnienia, jeżeli będzie to możliwe, zwykłych warunków odpustu (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna, modlitwa według intencji Ojca świętego).

Papież również w ostatnich wypowiedziach przypomina wiernym o możliwości dokonania w sercu „żalu doskonałego”. Polega on na wzbudzeniu żalu za popełnione grzechy, ze względu na miłość Pana Boga, a nie ze strachu przed karą:

Jeżeli nie ma kapłana, który mógłby cię wyspowiadać, to porozmawiaj z Bogiem, twoim Ojcem i powiedz Mu prawdę: «Panie, zrobiłem to, i tamto… Przebacz mi» i proś o przebaczenie z całego serca, z aktem żalu i obiecaj, że potem się wyspowiadasz, ale teraz Panie przebacz mi. I od razu powrócisz do łaski Bożej – tłumaczył Papież. – Ty sam możesz się zbliżyć do Boga, tak jak uczy nas katechizm, do Bożego miłosierdzia bez pośrednictwa kapłana, którego brak. Pomyślcie o tym: to ten czas, to dobra chwila. Akt żalu szczerze uczyniony i w ten sposób nasza dusza stanie się biała jak śnieg.
(Papież Franciszek, 20 marca 2020).

W naszej Parafii pomimo obostrzeń, codziennie można skorzystać z Sakramentu Spowiedzi. Zachęcamy w czasie kwarantanny narodowej, by nie odkładać pojednania z Bogiem na czas Świąt Wielkanocnych i w najbliższych dniach znaleźć stosowną chwilę na spowiedź. Korzystajmy również z możliwości uzyskania odpustu każdego dnia, ofiarując go za zmarłych bądź za siebie.