Gorzkie Żale przybywajcie

Gorzkie Żale to popularne w Polsce nabożeństwo pasyjne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pochodzi ono z początków XVIII w. – po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r. Jego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie.

Co ciekawe, struktura tego nabożeństwa opiera się na strukturze dawnej Jutrzni. Składają się z trzech części, rozpoczynają się Zachętą (lub Pobudką – analogia do współczesnego Wezwania) i wzbudzeniem intencji (czytanie). W każdej części znajduje się hymn i dwie pieśni (dziś w Jutrzni są dwa psalmy i pieśń ze Starego Testamentu).
Gorzkie Żale dzieli się na Zachętę i trzy części. W każdą niedzielę Wielkiego Postu odprawia się jedną część:
  • Zachęta
  • Część I (I i IV Niedziela Wielkiego Postu)
  • Część II (II i V Niedziela Wielkiego Postu)
  • Część III (III Niedziela Wielkiego Postu i Niedziela Palmowa)

W naszej parafii Gorzkie Żale wraz z kazaniem pasyjnym odbywają się w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 15.15. W tym roku kazania pasyjne będzie głosił ks. Zbigniew Śniechota, wikariusz Parafii św. Franciszka w Zabrzu.

Zachęcamy do przynoszeniu własnych modlitewników „Droga do nieba” szczególnie na czas Mszy i nabożeństw Wielkiego Postu. Podczas każdego nabożeństwa Gorzkich Żali można złożyć ofiarę na świąteczną dekorację kościoła, m.in. na kwiaty do Bożego Grobu.