Kilka słów o Eucharystii

Opublikowano

Bóg daje się nam w Komunii Świętej, bo wie, że bardzo Go potrzebujemy. Niech zatem nasze serca będą jak najczystsze a przystępowanie do Komunii – procesje komunijne – jak najpiękniejsze.

Nie śpieszmy się, nie przepychajmy, patrzmy jeden na drugiego. I też nie pozwalajmy, żeby to Bóg musiał na nas czekać. Kiedy widzimy, że kapłan spożywa eucharystyczne postacie, już wtedy twórzmy piękną procesję komunijną a kto przyjmuje Komunię do ust niech podchodzi i uklęknie przy balaskach. Pokażmy na każdej Eucharystii, że to my z tęsknotą czekamy na Boga, by w nas zamieszkał. Nie pozwalajmy, by to Bóg musiał czekać na nas.

Podchodząc do Komunii Świętej należy pamiętać o odpowiedniej postawie ciała. Procesyjne podchodzenie do stołu Pańskiego wyraża lepiej istotę Eucharystii – pokarmu, który umacnia człowieka na drodze do wieczności. Przyjmowanie Komunii Świętej zawsze powinno odbywać się w sposób nabożny, godny i spokojny, z jednej strony bez ostentacyjnego demonstrowania własnej pobożności, z drugiej zaś bez obojętności i lekceważenia wobec realnej obecności Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Ci, którzy przystępują do ołtarza Ciała Pańskiego stojąc, powinni przed przyjęciem Komunii świętej przyklęknąć na jedno kolano lub – jeśli nie mogą – przynajmniej wykonać skłon.

Przyjmując w obecnej sytuacji Najświętszą Hostię na dłoń, należy pamiętać o odpowiedniej postawie i ułożeniu rąk. Komunię świętą należy przyjmować na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc przed kapłanem, prawą ręką włożyć Hostię do ust; w żadnym wypadku nie wolno odchodzić z Hostią na dłoni od ołtarza. Dlatego na moment przyjmowania Komunii Świętej – zanim podejdziemy do rozdającego Komunię – należy odsłonić usta (zsunąć maseczkę lub część odzieży).

Ważne są również postawy liturgiczne podczas Eucharystii, aby ewentualne pomnażanie znaków nie zagubiło świadomego i pobożnego udziału w niej. Przypominamy, że znak krzyża w czasie Mszy św. występuje tylko 2 razy – na początku i na końcu Eucharystii. Nie należy czynić tego znaku w innych momentach Mszy (wyjątek stanowi aspersja, czyli pokropienie wodą). Nie należy również czynić znaku krzyża w momencie przyklękania (chodzi o nienadużywanie znaków). Także uderzanie się w piersi występuje w czasie Mszy św. tylko raz – podczas aktu pokuty: Spowiadam się, Bogu wszechmogącemu.

Opublikowano