Wieczna Adoracja w naszym kościele – tradycyjnie 9. lipca.

Opublikowano

Od X wieku w kościołach klasztornych powstała tradycja, aby jedną z kaplic przeznaczyć na wystawienie Najświętszego Sakramentu. Ta nowa forma pobożności eucharystycznej została upowszechniona przez św. Franciszka z Asyżu i weszła do pobożności Kościoła w całej Europie.
Z modlitwy ku czci Najświętszego Sakramentu rozwinęło się nabożeństwo ku czci Najświętszego Sakramentu wystawionego w monstrancji. Nowe mocne impulsy w pobożności eucharystycznej przyniósł sobór trydencki, który wzmacniał w nauczaniu o mszy św. nie tylko jej wymiar wspólnotowy (pamiątkę Wieczerzy Pańskiej), ale mocno podkreślał również jej ofiarniczy charakter.
Wieczna adoracja jako osobne nabożeństwo narodziło się w katedrze mediolańskiej na początku XVI wieku i stopniowo obejmowało wszystkie kościoły w Mediolanie. Do Rzymu przyniósł ją św. Filip Nereusz w 1548 roku, a papież Klemens VIII wprowadził wieczystą adorację do wszystkich kościołów rzymskich. W Polsce Wieczyste adoracje pojawiły się w końcu XVIII wieku. Oprócz Wieczystej adoracji, organizowanej w całej diecezji i angażującej wszystkie kościoły i kaplice parafialne, istnieją także kościoły, w których wyznaczono specjalne kaplice, w których Najświętszy Sakrament wystawiony jest stale (np. w panewnickiej bazylice oo. franciszkanów, gdzie adoracja trwa codziennie, nieprzerwanie 24 godziny).

https://silesia.edu.pl/index.php/Wieczna_Adoracja

W naszej diecezji każdego dnia kolejne wspólnoty parafialne przeżywają Wieczną Adorację, czyli całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu. W naszej świątyni całodzienna adoracja jest każdego dnia od poniedziałku do soboty, co jest wielkim przywilejem dla naszej Parafii. Jednak jako część diecezjalnej wspólnoty wpisujemy się w to trwanie przed Najświętszym Sakramentem, stąd wyznaczony dla nas dzień w ciągu roku to 9. lipca – w tym roku piątek.

PLAN CAŁODNIOWEJ ADORACJI NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU
9 lipca 2021r. – piątek

8.00 Bema, Beskidzka, Bieszczadzka, Bracka, Cmentarna.
9.00 Chodźki, Drzymały, Gankowa, Głogowska, Goduli, Gromadzka.
10.00 Karpacka, Kasprowicza, Korczoka, Limanowskiego.
11.00 Wspólnota Żywego Różańca i Koło Przyjaciół Misji.
12.00 Wspólnota św. Marcina.
13.00 Nadbrzeżna, Na Filarze, Niedurnego, Odrowążów.
14.00 Poznańska, Pusta, Węglowa, Wielicka, Zawodna.
15.00 Reja, Reymonta, Tatrzańska, Wawelska, Związkowa.
16.00 Sikorskiego, Skarbnika, Sołtysia, Stabika.
17.00 Staszica, Sudecka, Szczęść Boże, Sztygarska, Szybowa.

 

Opublikowano