Rok Księdza Korczoka

Trwamy w Roku Księdza Doktora Proboszcza Antoniego Korczoka.

Oficjalne ogłoszenie Roku otworzyła Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Dra Piotra Grzegorzewicza w piątek 5. lutego o godzinie 18.00. W ten dzień przypadła też osiemdziesiąta rocznica męczeńskiej śmierci naszego świątobliwego proboszcza. Było to szczególnie ważne wydarzenie dla całej społeczności parafialnej jak i całej dzielnicy, stąd serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym i łączącym się poprzez transmisję za wspólnotę modlitwy. Na Uroczystej Liturgii był obecny m.in. ks. infułat Paweł Pyrchała, który jest swoistym ambasadorem postaci ks. Korczoka, również poprzez napisanie publikacji książkowej o Proboszczu z Sośnicy. Był także ks. Kanclerz Sebastian Wiśniewski, pochodzący z sośnickiej Parafii a który w niedzielę 7. lutego wygłosił okolicznościowe Słowo Boże z okazji rozpoczęcia Roku Księdza Antoniego. Wielką radość podczas uroczystości sprawiła obecność rodziny ks. Korczoka, który przyjechała z Raciborza.

W tym szczególnym Roku każdego 5. dnia miesiąca będzie odprawiana Msza św. w intencji Parafian o łaskę wiary oraz za + ks. Proboszcza Antoniego Korczoka o dar beatyfikacji.

O wszelkich wydarzeniach i inicjatywach związanych z Rokiem Księdza Korczoka będziemy informowali w niedzielnych ogłoszeniach.

„Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać”.

Rok 2021 dla naszej Parafii to rok szczególny. Nad wejściem do kościoła umieszczony jest baner, który podpowiada nam, co w tym roku przeżywamy. Pierwsza okoliczność to Rok Księdza Korczoka związany z 80. rocznicą jego śmierci. Druga, może nieco pominięta i zapomniana, to jubileusz 110. lecia istnienia naszej Parafii. Dokładnie 17. lipca 1911 roku zostaje poświęcony pierwszy kościół w Sośnicy pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa i tym samym erygowana nowa Parafia.

Jako wspólnota parafialna chcemy dobrze przygotować się i godnie przeżyć ten jubileusz, przede wszystkim dziękując Bogu za dar tych 110 lat, za dar poprzedniego i obecnego kościoła, za dar kapłanów tu posługujących i z tej parafii pochodzących, za posługę sióstr zakonnych, świeckich współpracowników Parafii, ale także za naszych przodków, którzy przekazali nam dar wiary i przynależności do wspólnoty Kościoła. W wymiarze duchowym z pewnością poczynimy wiele przygotowań, ale nie chcemy też pominąć wymiaru materialnego, bowiem w darze od poprzednich pokoleń otrzymaliśmy okazałą świątynię Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, wiele innych cennych przedmiotów, a najstarsze z nich, które się zachowały od początku istnienia Parafii to: kielich mszalny, cyborium (puszka służąca do przechowywania Pana Jezusa w Komunii świętej) oraz monstrancja. Chcielibyśmy te naczynia liturgiczne poddać renowacji jeszcze przed centralnymi obchodami jubileuszowymi, które zaplanowane są na październik tego roku, aby nam i przyszłym pokoleniom mogły one służyć na większą chwałę Bożą. Zatem serdecznie prosimy Was, drodzy Parafianie, o wsparcie tego przedsięwzięcia w zbiórkach do puszek, które odbędą się w wyznaczone niedziele po każdej Mszy św. Pierwsza taka zbiórka odbyła się w niedzielę odpustową 30. maja br.

Wasi Duszpasterze