Dzieci Maryi

Kim są Dzieci Maryi?

Wspólnota Dzieci Maryi jest to grupa, której historia związana jest z objawieniami Najświętszej Maryi Panny Siostrze Katarzynie Laboure ze Zgromadzenia Sióstr św. Wincentego a Paulo. W roku 1835 s. Katarzyna oświadczyła swemu spowiednikowi, że życzeniem Maryi jest, by młode dziewczęta poświęcały Jej więcej czasu. W wyniku tego powstało Stowarzyszenie Dzieci Maryi, a widocznym znakiem przynależności do wspólnoty stał się cudowny medalik, którego wzór otrzymała od Maryi s. Katarzyna.

Zarys historyczny

Początki Wspólnoty Dzieci Maryi w naszej parafii sięgają końca lat 20-tych naszego wieku. Początkowo była to Kongregacja Mariańska dziewcząt i chłopców, ale z biegiem czasu zmieniono nazwę na Wspólnota Dzieci i Młodzieży Maryi, wspólnotę dla dziewcząt. Zmienił się również strój, w którym uczestniczono w nabożeństwach: kiedyś ubiór musiał być cały biały, teraz obowiązuje nas biała bluzka i czarna spódnica.

Obecnie

Obecnie nasza wspólnota liczy około 15 dziewcząt w wieku od 8-25 lat. Jesteśmy podzielone na pięć grup według medalików: żółte, różowe, zielone i niebieskie. Każda dziewczynka zanim przystąpi do grona Wspólnoty Dzieci Maryi jest kandydatką i otrzymuje żółty medalik. Medalik różowy otrzymuje w trzeciej klasie szkoły podstawowej (czas I Komunii św.), medalik zielony – będąc w szóstej klasie, natomiast niebieski – w klasie ósmej szkoły podstawowej. W szczególny sposób oddałyśmy się pod opiekę Niepokalanej i co roku w święto patronalne Niepokalanego Poczęcia NMP przyjmujemy do naszego grona nowe dziewczęta, zmieniamy medaliki oraz odnawiamy Akt Oddania się Matce Bożej.

„Silna grupa pod wezwaniem”

Maryja jest naszym wzorem. Pragniemy Ją naśladować i iść z Niepokalaną przez życie. Oddajemy cześć Maryi przez noszenie Jej medalika, służbę przy sztandarach, żywy udział we Mszach Św., w uroczystościach i świętach maryjnych. Włączamy się aktywnie w życie naszej parafii: przygotowujemy jasełka, żywy różaniec, przedstawienia i Nabożeństwa na Dzień Matki, pomagamy przy uroczystości Pierwszej Komunii Świętej i Bożego Ciała. Staramy się również działać charytatywnie odwiedzając ludzi starszych i chorych w Domu Opieki. Naszą wspólnotę staramy się jednoczyć przez wspólne spotkania i rekolekcje u Sióstr Służebniczek w Leśnicy. Pielgrzymujemy również razem na Górę Świętej Anny i na Jasną Górę. Staramy się spędzać razem wakacje i ferie zimowe oraz pomagać sobie w nauce i trudnych sytuacjach. I choć może nie jest nas zbyt wiele to i tak jesteśmy „silną grupą pod wezwaniem”.

Opiekunem wspólnoty jest obecnie ks. wikary Adrian Pietrzyk.

Przyjęcie do Wspólnoty Dzieci Maryi trwa przez cały rok. Chcesz zostać marianką? Nie wstydź się. Zgłoś się do księdza Adriana i wstąp w nasze szeregi jako kandydatka. Przyjdź w niedzielę do zakrystii po Mszy św. odprawianej o godz. 11.00 lub w sobotę na zbiórkę: w I sobotę miesiąca po nabożeństwie do Niepokalanego Serca Maryi (ok. 8.30) oraz w III sobotę miesiąca o godz. 11.00. Przekonasz się, że warto!

Plan służby 

  1. Niedziela – Msza św. o godz. 11.00 (wyjątkiem są uroczystości parafialne)
  2. Środa – nowenna do Matki Bożej ok. godz. 17:30 – po Mszy św. wieczornej.
  3. Nabożeństwa fatimskie
  4. Święta maryjne – wieczorna Msza św.
  5. Uroczystości parafialne

Wspólnota Dzieci Maryi w święto patronalne – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP (2019):