Pamiętajmy, że podstawową łaską, związaną z ustanowieniem Roku Jubileuszowego jest odpust zupełny. Można go uzyskać pod określonymi warunkami. Są to: stan łaski uświęcającej i brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego.
Do tych podstawowych warunków dochodzi jeszcze tzw. dzieło jubileuszowe. Pod tym określeniem rozumieć należy każdą z trzech wymienionych niżej aktywności (oczywiście dla uzyskania odpustu wystarczy jedno z tych dzieł). Pierwsza to pielgrzymka do miejsca jubileuszowego, czyli kościoła jubileuszowego. Drugie dzieło to samo tylko nawiedzenie wskazanego kościoła, powiązane z modlitwą i czasem poświęconym na adorację. Trzecie to dzieła miłosierdzia i pokuty, czyli udział w misjach, rekolekcjach, spotkaniach formacyjnych, odwiedzenie i poświęcenie czasu braciom znajdującym się w potrzebie, w trudnej sytuacji (chorym, więźniom, samotnym, osobom starszym i niepełnosprawnym) oraz każde działanie wyrażające ducha pokuty (np. post czy wstrzemięźliwość). Jak podkreśla papież Franciszek – przy okazji postu ważne jest przekazanie wsparcia materialnego ubogim.
Reasumując, aby uzyskać odpust jubileuszowy należy spełnić podstawowe warunki i jedno z dzieł jubileuszowych (pielgrzymka/nawiedzenie/dzieło miłosierdzia lub pokuty).
Nowością, a zarazem niezwykłą łaską, związaną z Rokiem Jubileuszowym 2025 jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego dwukrotnie w jednym dniu. Ten drugi odpust musi być jednak ofiarowany za dusze zmarłych po powtórnym przyjęciu komunii świętej w danym dniu. Jest to też związane z koniecznością uczestniczenia przez daną osobę w całej Mszy Świętej, gdyż tylko wówczas może ona przyjąć po raz drugi Ciało Chrystusa.
Odpusty dla chorych i osób starszych w Roku Jubileuszowym
Odpust mogą uzyskać osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w uroczystych celebracjach, pielgrzymkach i pobożnym nawiedzeniu, ze względu na przeszkodę opuszczenia swego miejsca zamieszkania np. siostry i mnisi klauzurowi, osoby starsze, w szpitalach, miejscach opieki, chorzy, posługujący chorym, czy więźniowie.
Warunkiem jest duchowe zjednoczenie się z Ojcem Świętym lub biskupem diecezjalnym za pośrednictwem środków komunikacji medialnej i odmówienie:
- modlitwy „Ojcze nasz”,
- Wyznania wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie,
- modlitw zgodnych z intencjami Roku Świętego,
oraz ofiarowanie swojego cierpienia lub życiowych trudności.
Na czas trwania Jubileuszu Biskup Sławomir Oder ustanowił następujące kościoły jubileuszowe, w których będzie można uzyskać wszystkie związane z tym wydarzeniem dobra duchowe:
- kościół katedralny św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach,
- kościół Wniebowzięcia NMP w Bytomiu,
- kościół Miłosierdzia Bożego w Gliwicach,
- Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi w Gliwicach,
- Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach,
- Sanktuarium Matki Bożej Lubeckiej w Lubecku,
- kościół Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Tarnowskich Górach,
- Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach,
- kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zabrzu-Biskupicach,
- Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbrosławicach