Budynki parafialne

Do parafii należy kilka budynków i obiektów na terenie Sośnicy.

Znajdują się wśród nich:

Plebania – wybudowana została w 1931 roku tuż przy kościele. Trzypiętrowy budynek ma 9 pokoi mieszkalnych, kuchnię, jadalnię oraz pomieszczenia kancelaryjne. Obecnie na stałe mieszka na niej czterech księży. W 2005 r. rozpoczął się remont plebani, zapoczątkowany przez świętej pamięci ks. proboszcza Brunona Plocha, a kontynuowana przez ks. proboszcza Sławomira Tomika.

Klasztor – zlokalizowany przy ul. Odrowążów, został wybudowany w latach 1926-1927. Poświęcenie budynku odbyło się 27.12.1927 r. Mimo, iż pierwsza przełożona sośnickich sióstr – S.M. Berta podjęła starania o jego budowę już w 1918 r., ale problemy finansowe nie pozwoliły na jego realizację. W uroczystość Niepokalanego poczęcia NMP, 08.12.1933 r. poświęcono urządzoną w ogrodzie klasztornym grotę Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. W 1934 r. ukończono urządzenie kaplicy klasztornej. Pierwszą mszę odprawiono w niej 02.07.1934 r. W 1945 r. siostry poświęciły się całkowicie opiece nad osobami starymi i chorymi w zorganizowanym w klasztorze Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym. W 2004 r. przeprowadzono gruntowny remont budynku, który jednocześnie powiększono.

Dom katechetyczny – został oddany do użytku 1 września 1989 r. Znajdują się w nim cztery mniejsze salki i jedna większa sala, stół do tenisa stołowego, kuchnia oraz pomieszczenia grup parafialnych. W parafialnych salkach odbywają się katechezy dla dzieci, spotkania i zbiórki grup parafialnych. Od 2004 r. w salkach organizowana jest przez „Caritas” zbiórka odzieży oraz żywności. W przyszłym roku ma tu również powstać świetlica dla dzieci.

Grota Lurdzka – w 1945 r. z inicjatywy ks. proboszcza Jonienca, przystąpiono do zagospodarowania powiększonego właśnie terenu należącego do kościoła. Z wypalonego przez działania frontowe budynku przy ul. Reymonta, sprowadzono cegły. Z tych cegieł proboszcz nakazał zbudować grotę ku czci Matki Boskiej z Lourdes. Jej budowę ukończono w 1954 r. w grocie umieszczono ołtarz z figurą Najświętszej Maryi Panny, pochodzącą z bocznego ołtarza dawnego kościoła Serca pana Jezusa. Ks. Jonienc, znany z niezwykłej czci do Najświętszej Maryi Panny organizował w grocie liczne nabożeństwa maryjne. Obecnie w grocie odbywają się nowenny do Matki Bożej, a w uroczystość Bożego Ciała odprawiana jest tam msza św., po której rusza procesja ulicami Sośnicy.

Data publikacji Kategorie Historia